Svetoutdoor.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

Ako chrániť svoj zrak pred modrým svetlom?

Date:

Share:

Každodenné pozeranie do obrazovky počítača alebo smartfónu sa skôr či neskôr podpíše na kvalite vášho zraku. Modré svetlo je strašiakom digitálnych čias. Úplne sa mu síce nevyhneme, ale vieme si pomôcť, aby nám až tak neškodilo. Prečo sa tým treba zaoberať?


S veľkou pravdepodobnosťou ste už počuli, prečo je modré svetlo škodlivé. Veď sa o tom hovorí na každom kroku. Množstvo značiek na to zareagovalo a prišlo na trh s okuliarmi proti modrému svetlu. Doslova sa s nimi roztrhlo vrece.

Čo je to modré svetlo?

Ide o svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou a vysokou intenzitou, pričom patrí medzi svetlá s vysokou frekvenciou. Nestriehne na nás len z obrazoviek, nachádza sa všade okolo, pretože ide o súčasť slnečného svetla. 

O modrom svetle sa hovorí, že je škodlivé, ale nie je to tak celkom pravda. Záleží, koľko je hodín. V priebehu dňa je pre nás dôležité. Riadi cirkadiánny rytmus a ovplyvňuje bdelosť. Na organizmus má cez deň povzbudzujúci účinok, pretože stimuluje tvorbu stresového hormónu – kortizolu. Keď potrebujete byť počas dňa v strehu, modré svetlo vás prebudí.

Problém vzniká, ak ste modrému svetlu vystavení večer, najmä pred spaním. Obrazovky máme pred očami až príliš blízko a hľadíme do nich pridlho. Tým sa potláča tvorba melatonínu. Vďaka tomuto hormónu cítime únavu a zaspávame. Večer sa pred modrým svetlom treba chrániť, aby ste sa mohli plnohodnotne vyspať. 

Prečo by ste sa mali obávať modrého svetla?

Ak pravidelne zaspávate s mobilom v ruke, vaše oči sú vystavené nadmernému množstvu modrého svetla. Toto môže časom viesť k spánkovej deprivácii. Z krátkodobého hľadiska ľudia obvykle trpia začervenanými, suchými a svrbiacimi očami. 

Bežné sú aj bolesti hlavy, silné migrény či zahmlené videnie. V neposlednom rade treba spomenúť aj trvalé poškodenie sietnice.

Takto zabránite poškodeniu zraku modrým svetlom

Približne hodinu až dve pred spaním by ste sa mali cielene vyhýbať digitálnym obrazovkám. Pokiaľ to nie je možné, nastavte si na mobile nočný režim, ktorý jemne zredukuje modré svetlo. 

Večer tiež odporúčame tiež nosiť ochranné okuliare so špeciálnym filtrom. Vyberte si tie, ktoré majú oranžové sklá – zvyčajne blokujú až 100 % modrého svetla. Dizajnové kúsky s priehľadnými sklami nestačia, tie sú vhodné cez deň, pretože blokujú len 30 %. Voľbou sú aj špeciálne fólie na monitor. 

Myslite aj na zatemnenie miestnosti. Aby ste sa mohli plnohodnotne vyspať, v spálni by mala byť úplná tma. Modré svetlo na nás totiž striehne aj zvonku (pouličné osvetlenie, billboardy, svetlá).

Zájdite k očnému lekárovi

Ak sa vám zdá, že vidíte o čosi horšie, nepodceňujte situáciu a navštívte očného lekára. V ideálnom prípade by ste každý rok mali absolvovať komplexné očné vyšetrenie. Už sa to netýka len ľudí s dioptriami. 

Kontakt s modernými technológiami sa podpisuje na zraku každého človeka. Očné lekárstvo sa intenzívne rieši aj poškodenie očí modrým svetlom. 

━ iné

Cestovateľská rubrika: Austrálske dobrodružstvá na dosah!

Austrália je krajina plná dobrodružstva a neuveriteľných prírodných krás. Od vyprahnutých púští a horských pliesok po koralové útesy a divoké pralesy, tu nájdete všetko,...

Módne trendy a funkčné športové oblečenie od Under Armour.

Under Armour je značka, ktorá sa zameriava na výrobu funkčného oblečenia pre športovcov a aktívnych jedincov. Táto značka sa stala synonymom pre kvalitu, pohodlie...

Doba smartfónov a smart technológii v roku 2023. Aké zaujímavosti nás čakajú?

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a v roku 2023 sa čakajú ďalšie pokroky v oblasti technológií a funkcií. Tu je niekoľko trendov...

O luxusné aj dizajnové závesy sa treba vedieť vhodne postarať. Poradíme vám.

Nežasneme len nad estetickou stránkou závesov, rovnako sa tešíme z toho, že našu domácnosť tepelne a zvukovo izolujú a takisto sa starajú o naše súkromie. Čo robiť, aby...

Po úspešnej poľovačke je dôležitá správna príprava diviny

Máte za sebou úspešnú poľovačku? V takom prípade vás čaká už len správna príprava diviny. To je veľmi dôležité, ak chcete mať z tak kvalitného mäsa...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu