Svetoutdoor.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

5 tipov, ako si upratať vašu domácnosť

Date:

Share:

Nie je upratovanie ako upratovanie. Čo je mokré, nemusí byť čisté, čo nevidieť, nemusí byť upratané. Zašívanie predmetov do skríň, na skrine či za skrine nie je riešenie. Ako si čo najefektívnejšie upratať domácnosť a čomu sa pri tom vyhnúť?

Zbavte sa prachu, smetí a toho, čo nepotrebujete

Ten pocit, keď vkročíte do bytu, a pod nohami vás čosi pichne. Brrr! Domácnosť vás nesmie vítať nepríjemnými pocitmi, ale harmóniou, lahodiacou arómou a poriadkom. Ak sa teda vrháte plní síl do upratovania, začnite smietkami a prachom. Kde všade ich nájdete? Na skriniach, na pracovnej doske v kuchyni, na kuchynskom stole, konferenčnom stolíku, na nábytku, na zrkadlách, obrazoch, na sedačke a stoličkách, ale aj na lampách. A keď všetok ten prach a smetie zhrniete handričkou dole, bude toho požehnane aj na podlahe, preto je podlaha posledné miesto, na ktoré sa pri upratovaní zameriate. Po vysávaní je vhodné prejsť ju parným čističom alebo navlhčenou handrou/mopom. Nezabudnite skontrolovať smetné koše v kúpeľni, detskej izbe, pracovni či v kuchyni. Ak budete smetné nádoby pravidelne vyprázdňovať, postaráte sa o čerstvejší vzduch.

Osobitnú kategóriu tvoria veci, ktoré nepotrebujete alebo používate iba málo. Kto má špajzu, garáž alebo pivnicu, má vyhraté. Samozrejme, aj tam treba tieto predmety či sezónne potreby uskladniť prehľadne. Na prvom mieste by však mala byť otázka: Skutočne to potrebujem? Nepotrebné veci v dobrom stave môžete niekomu podarovať alebo predať, a tak ľahko vyriešite problémy s množiacimi sa zbytočnosťami a nedostatkom úložného priestoru.

Nájdite predmetom vlastné miesto

Stáva sa, že sa niektoré veci ocitnú na miestach, kde nepatria. Prídeme z práce a to, čo držíme v ruke, položíme hocikam na stôl alebo na policu. Ak to isté spravia ešte ďalší členovia domácnosti, výsledkom bude chaos. Domácnosť bude vyzerať neuprataná a vo väčšine prípadov sa stane, že musíme čosi dlhšie hľadať. Tieto problémy hravo vyriešite, ak si doma pripravíte špeciálne miesto na rýchle odkladanie vecí. Môže to byť košík, odkladací box alebo odkladací stolček. Ak si v priebehu voľného času nájdete pár minút, venujte ich tomu, že toto miesto vyprázdnite a veci uložíte na svoje miesto, a čo treba, okamžite vybavíte (napr. platbu účtov).

Vyleštite kúpeľňu a kuchyňu

Ako udržať poriadok v kuchyni? Čokoľvek, čo do ruky počas dňa chytíte, ihneď odložte na svoje miesto. Cereálie a kávu do poličky, mlieko do chladničky, pečivo do chlebníka. Špinavý riad uložte do umývačky riadu a postarajte sa o to, aby bol kuchynský drez vydezinfikovaný. Toto je raj pre baktérie. Čistiacu hubku vymeňte každý týždeň. Po varení alebo pečení ihneď utrite sporák, varnú dosku alebo rúru na pečenie. To isté platí pri využívaní akýchkoľvek spotrebičov. Nečistoty idú najlepšie dole za čerstva. A keďže práve v kuchyni stretneme na zemi najviac smietok, je vhodné mať poruke vysávač, ktorým sa dá nečistôt rýchlo zbaviť, nech sa neroznosia do zvyšku domácnosti.

Aspoň raz do týždňa vyčistite chladničku a mikrovlnnú rúru. Po každom varení čistite pracovnú dosku, zástenu a povrch skriniek. Aj skrinky a zásuvky kuchynskej linky si zaslúžia vašu pozornosť. Ich vnútro utierajte priebežne, aspoň raz mesačne. Uchovávate tam predsa potraviny a riad, z ktorého jete.

Aj v kúpeľni sa dá upratovať priebežne. Čistite sanitu denne, napríklad každý večer pred jej použitím. Umývadlo, wc, vaňa alebo sprchový kút tiež obsahujú množstvo baktérií, ktoré si doma netreba rozmaznávať. Ak sa vám nepodarí denné čistenie, venujte kúpeľni starostlivosť aspoň raz do týždňa, ale nezabudnite ani na obklad na stenách, zrkadlá a podlahu.

Skontrolujte čistotu textílií

Rovnako je dôležité zamerať sa na čistotu rôznych druhov textílií. Posteľné obliečky vymieňajte raz za týždeň alebo za dva týždne. Periny sa snažte oprať alebo dať do čistiarne dvakrát do roka, aby sa v nich nemnožili baktérie a roztoče. Závesy či záclony a dekoračné vankúše je vhodné oprať aspoň raz za polrok. Venujte pozornosť kobercom a čalúneniu. Hoci špinu na nich voľným okom často nevidieť, sú plné prachu a nečistôt. Tepujte ich tiež aspoň raz za polrok. Kuchynské utierky je najlepšie oprať už po jednom dni používania. Uteráky a osušky je vhodné meniť raz za tri dni.

Plánujte si upratovacie činnosti

Veľmi dôležité pri upratovaní je vytvoriť si zvyk venovať sa konkrétnym očistným kúram v pravidelných intervaloch. Tiež umývate okná len pred Vianocami a Veľkou nocou? Čím špinavšie okno, tým zložitejšia a zdĺhavejšia jeho údržba. Najlepšie je zamerať sa na čistotu okien aspoň raz za dva mesiace. Čisté okná miestnosť skutočne rozžiaria. Pri tejto činnosti si vždy spomeňte na vaše lampy, lustre či stropy. Prach a pavučiny sa množia zázračnou rýchlosťou, utrite ich alebo povysávajte.

Sú tu ešte upratovacie povinnosti, na ktoré bežne nepomyslíme. Aj úložné priestory si zaslúžia očistiť od prachu, či zvonka, alebo zvnútra. Venujte nábytku patričnú starostlivosť, vydrží vám oveľa dlhšie. Podobnú starostlivosť si zaslúžia všetky naše šatníkové skrine, komody a skrinky. Ak vám vyjde čas, aspoň raz mesačne skontrolujte svoj šatník. Nesprávne odložené oblečenie sa môže pokrčiť, no takisto sa pri nepekných „komínikoch“ môžu veci ľahko postrácať, zvlášť keď ich práve najviac potrebujeme.Neviete si pri upratovaní poradiť?

Stále môžete zavolať nás: Upratovacie služby Bratislava a Pezinok

━ iné

Cestovateľská rubrika: Austrálske dobrodružstvá na dosah!

Austrália je krajina plná dobrodružstva a neuveriteľných prírodných krás. Od vyprahnutých púští a horských pliesok po koralové útesy a divoké pralesy, tu nájdete všetko,...

Módne trendy a funkčné športové oblečenie od Under Armour.

Under Armour je značka, ktorá sa zameriava na výrobu funkčného oblečenia pre športovcov a aktívnych jedincov. Táto značka sa stala synonymom pre kvalitu, pohodlie...

Doba smartfónov a smart technológii v roku 2023. Aké zaujímavosti nás čakajú?

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a v roku 2023 sa čakajú ďalšie pokroky v oblasti technológií a funkcií. Tu je niekoľko trendov...

O luxusné aj dizajnové závesy sa treba vedieť vhodne postarať. Poradíme vám.

Nežasneme len nad estetickou stránkou závesov, rovnako sa tešíme z toho, že našu domácnosť tepelne a zvukovo izolujú a takisto sa starajú o naše súkromie. Čo robiť, aby...

Ako chrániť svoj zrak pred modrým svetlom?

Každodenné pozeranie do obrazovky počítača alebo smartfónu sa skôr či neskôr podpíše na kvalite vášho zraku. Modré svetlo je strašiakom digitálnych čias. Úplne sa...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu